Tom Palumbo. Fotograf spokojnego piękna

Tom Palumbo urodził się we Włoszech w 1921 roku; kiedy miał 12 lat, jego rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku. Karierę rozpoczął jako autor zdjęć reklamowych, potem wszedł do wpływowej grupy młodych fotografów pracujących dla najlepszych magazynów modowych w Ameryce –  „Harper's Bazaar” (1953–1959) i „Vogue” (1959–1962).
Palumbo doskonalił rzemiosło i rozpoznawalny, gładki i pogodny styl pod kierunkiem tak legendarnych fotografów i redaktorów jak Alexey Brodovitch, Carmel Snow, Diana Vreeland i Alexander Liberman. Po jego zdjęcia często sięgano, gdy zaistniała potrzeba, by „wyciszyć” przygotowywany numer.
„Perfect for Sailing”

Jestem przewidywalna – Jean Patchett w obiektywie Toma Palumbo
Tom Palumbo żył kilkoma życiami równolegle. Prócz fotografowania nadzorował produkcję reklam telewizyjnych; uczył fotografii w Rhode Island School of Design oraz reżyserii w School of Visual Arts w Nowym Jorku; był reżyserem teatralnym (do 1999 roku reżyserował sztuki w średniej wielkości teatrach na Manhattanie i w teatrach poza Nowym Jorkiem); przez całe życie był też członkiem Actors Studio (tego samego, w którym ogromne nadzieje pokładała Marylin Monroe).
Jego pierwszą żoną była słynna modelka lat 50., Anne St. Marie; poniżej zdjęcie z „Harper's Bazaar” z 1957 roku, na którym Anne St. Marie śmieje się z małpki, będącej prezentem dla przyjaciela  słynnego fotografa mody, Irvinga Penna.
„Piknik”, Anne St. Marie

Anne St. Marie dla „Harper's Bazaar”, 1954
Wiele lat po jej śmierci w 1986 roku ożenił się ponownie, z Patricią Bosworth  amerykańską dziennikarką, biografką i byłą aktorką, późniejszą autorką jego biografii (możecie znać „Futro”, film o Diane Arbus, który powstał na kanwie jednej z jej książek). 

Jeśli wierzyć Patricii Bosworth, Tom Palumbo fotografował każdego dnia, wciąż wynajdując sobie wyzwania formalne i próbując robić zdjęcia tak, jak nikt inny.
„Mglisty dzień” dla „New York Timesa”, 1956
„Bez tytułu” dla „Harper's Bazaar”, 1954

Chętnie fotografował celebrytów, i to nie tylko gwiazdy pokroju Grace Kelly (poniżej zdjęcie dla „Vogue” z 1955 roku); w tym samym roku zrobił też rzadkie zdjęcia uśmiechniętego Milesa Davisa.


Na koniec moje ulubione, soczyste i letnie zdjęcie Toma Palumbo, a na nim oczywiście Anne St. Marie (1957 rok):


***
Tom Palumbo - 1921-2008

Komentarze

Popularne posty